درباره ما

تاریخچه پیچ و مهره
همزمان با روند رو به رشد و پوست اندازی زندگی بشر از حالت سنتی به زندگی ماشینی و صنعتی متفکران به دنبال رفع نیاز های اولیه و ثانویه انسان ها در زمینه های مختلف برآمدند.
درخصوص صنعت پیچ و مهره نیز برای اولین بار در سال 1760 میلادی برادران وایت در استافورد بریتانیا دستگاهی را که امروزه ما از آن به عنوان دستگاه تولید پیچ اولیه می نامیم به ثبت رساندند. این دستگاه برای تبدیل پیچ های هرز به پیچ های مطلوب استفاده می گردید. پیشرفت تولید پیچ بین سال های 1800-1760 توسط برادران وایت و ماد سلای به دلیل افزایش قابل توجه اتصالات پیچی به موضوعی قابل بحث در بین صنعتگران بزرگ تبدیل شد به طوری که در طول قرن 19 متداول ترین شکل های پیچ و مهره به راحتی در اندازه های مختلف تولید و مصرف می شد.
قدمت پیچ و مهره در ایران نزدیک به یک قرن است ولی از سال 1320 در ایران به عنوان یک صنف رسمیت یافته است.
از جمله بنیانگذاران صنف پیچ و مهره در ایران می توان به آقای ابوالفتح اعتصامی اشاره نمود که نسبتی هم با شاعره پرآوازه ایران خانم پروین اعتصامی داشته و نزدیک به 74 سال پیش در این صنف فعالیت داشتند و خدمات بسیار شایانی هم از خود به جا گذاشته است.
اولین بار در سال 1333 دستگاه های پیچ و مهره توسط شخصی به نام آقای ارجمند وارد ایران شد. در آن زمان پیچ و مهره به صورت پرسی و پرچ تولید می شد و با این کیفیتی که الان در بازار موجود است وجود نداشت. ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی در جهان و ایران نزدیک به 6هزار نوع پیچ و مهره در قالب پیچ های سر 6گوش، استوانه، خودکاری، پیچ های سرآلنی، استات بولت و شرکت نفتی، بولتکس، پیچ های سر اتاقی و ...همچنین انواع مهره ها در اشکال و آلیاژهای مختلف تولید و روانه بازار مصرف می گردد.
ابتدا پیچ و مهره، یراق آلات و ابزار باهم و به صورت همگن فعالیت می کردند تا اینکه در سال 1351 با تشکیل اتحادیه ابزار فروشان، پیچ و مهره هم زیرمجموعه ابزار قرار گرفت.
از اوایل انقلاب اسلامی مجموعاً تعداد 30-25 واحد صنفی وجود دارد.